logo_TCI_STARMAN copyOrganizācija „Teen Challenge” radīta, lai uzrunātu un atdotu normālai dzīvei jaunus cilvēkus, kas nonākuši atkarību varā. Ne tikai narkotiku, alkoholisma un prostitūcijas vergus, mazgadīgos noziedzniekus un problemātiskos pusaudžus, bet visus jauniešus, kas aizgājuši no Dieva. „Teen Challenge” radikālais mērķis ir palīdzēt bijušajiem „grūti audzināmajiem” kļūt nobriedušiem un atbildīgiem, padarīt viņus par nopietniem, sociāli aktīviem pilsoņiem un patiesiem kristiešiem pēc viņu brīvas izvēles.

 

VĒSTURE

„Teen Challenge Europe” dibināta 1969.gadā Nīderlandē, Hāgā. Savu darbību tā sāka ar nosaukumu „Continental Teen Challenge”. Par pamatu organizācijai kalpoja līdzīgas organizācijas darbības principi, kurus jau 1958.gadā izstrādāja un savā kalpošanā Ņujorkā, Bruklinā, izmantoja mācītājs Deivids Vilkersons. Šodien „Teen Challenge Europe” ir organizācija, kas darbojas vairāk nekā 34 Eiropas valstīs. Tulkojumā no angļu valodas organizācijas nosaukums varētu skanēt gan kā „Pusaudži vienatnē ar problēmu”, gan „Pusaudzis izaicinājuma priekšā”, gan „Grūtie pārbaudījumi pusaudžiem”. Mēs to nosauksim „Izaicinājums jaunatnei”.

 

REHABILITĀCIJAS CENTRU EFEKTIVITĀTE

Daudzi „Teen Challenge” rehabilitācijas centri Eiropā ieguvuši vietējo varas iestāžu atzinību kā efektīvākie no zināmajām rehabilitācijas programmām. Pētījumu rezultāti ASV pierāda, ka 70 – 86 % jauniešu, kas izgājuši šo programmu, pilnībā atbrīvojušies no narkotiku varas un tās vairs nelieto.

 

„Teen Challenge” rehabilitācijas centri izmanto daudzpakāpju rehabilitācijas programmu, kuras mērķis ir visu programmas dalībnieku atgriešanās normālā sabiedriskā dzīvē. Īpaša uzmanība tiek veltīta dzīves garīgajam, emocionālajam, intelektuālajam, profesionālajam un sabiedriskajam aspektam.

 

Krīzes centri ir rehabilitācijas procesa pirmā pakāpe. Jaunietis šeit nonāk tieši no ielas un paliek līdz brīdim, kamēr sasniedz vispārēju emocionālu un fizisku stabilitāti.

 

NARKOTIKU PROFILAKSE

„Teen Challenge” narkotiku profilakses semināri tiek organizēti draudzēs, mācību iestādēs, cietumos un citās vietās ar mērķi izskaidrot pusaudžiem un jauniešiem narkotiku kaitīgumu un novērst to lietošanu. Vairāku Eiropas valstu skolās dažas no šīm programmām ir obligātas.

 

DABINIEKU APMĀCĪBA

Viena no rehabilitācijas procesa daļām ir palīdzība personīgā līmenī. Tādēļ ļoti nozīmīgs posms „Teen Challenge” darbā ir kvalificētu darbinieku sagatavošana, kas spētu palīdzēt citiem atbrīvoties no atkarības.

 

TEEN CHALLENGE LATVIJA

„Teen Challenge Latvia” ir daļa no vispasaules „Global Teen Challenge”. Tās kalpošana sākās 2003.gada maijā, kad Modris un Baiba Ozolinkeviči apmeklēja „Teen Challenge” Eiropas konferenci Polijā un teica jāvārdu šīs organizācijas darbam mūsu zemē. Vēlāk viņiem pievienojās vēl citi, kam bija līdzīgs redzējums.

 

Kāda sieviete jaunajai kalpošanai uzdāvināja „Jaunsēļu” mājas ar trim hektāriem zemes Saldus rajona Šķēdes pagastā. Jau 2003.gada vasarā šeit rehabilitācijas kursu uzsāka pirmie atkarību upuri. Sākuma gados darba notika pielāgotās telpās, vienlaikus tika sākta jauna, labiekārtota un moderna rehabilitācijas centra būvniecība. Kad jaunā, 500 m2 lielā ēka būs pilnībā pabeigta, tā vienlaicīgi spēs uzņemt 25 atkarīgos. Šis rehabilitācijas centrs paredzēts vīriešiem, taču nākotnē tiks veidots līdzīgs centrs arī sievietēm.

 

„Teen Challenge Latvia” lieto tādu pašu rehabilitācijas programmu kā citi „Teen Challenge” centri pasaulē. Tāpat kā daudzos kristīgos rehabilitācijas centros, arī „Jaunsēļās” atkarīgo rehabilitācijā netiek izmantoti detoksikācijas medikamenti vai jebkādas citas zāles, bet lūgšanas un sabiedriski derīgs darbs. Centra filozofija ir: ja Dievs nedara brīvu, nekas nespēj cilvēku atbrīvot.

 

Lai cilvēks varētu kļūt pilnīgi brīvs no savas atkarības gan fiziski, gan garīgi, rehabilitācijas centrā jāpavada vismaz gads vai pat vairāki. Šajā laikā cilvēks pieaug personīgajās attiecībās ar Kristu, nostabilizējas un iemācās dzīvot no atkarībām brīvu dzīvi. Cilvēki, kuru dzīvē agrāk valdīja narkotikas, alkohols un pilnīga degradācija, pēc rehabilitācijas programmas beigšanas kļūst par brīviem, sociāli aktīviem un sabiedrībai derīgiem pilsoņiem. 99% no tiem, kuru dzīves šādi pārmainās, ir personīgi iepazinuši Kristu.

 

Tālrunis kontaktiem: (+371) 29726559 (Modris Ozolinkevičs)
e-pasts: tclatvia@inbox.lv

R/C „Jaunsēļas” kontakttālr.: (+371) 27068284 (Vilnis Berkinds)
e-pasts: ihtus@inbox.lv

 

Web resursi:

Teen Callenge USA
Global Teen Challenge
Europe Teen Challenge
Teen Callenge Latvija

 

KO PAR „TEEN CHALLENGE” SAKA CITI

Billijs Grehems, evaņģēlists: „Esmu ticējis šai kalpošanai kopš tās sākuma un uzskatu par īpašu privilēģiju atbalstīt šo darbu. Pateicība Dievam par „Teen Challenge”!”

 

Ronalds Reigans, bijušais ASV prezidents: „„Teen Challenge” ne tikai palīdz mūsu jaunatnei tikt galā ar atkarībām, bet arī dod mērķi, kam dzīvot, attiecības ar Dievu, veselīgu pašcieņu un virzienu dzīvei, kas kaut kur aizved.”

 

Džims Simbala, Bruklinas Tempļa draudzes mācītājs: „Vēsts par krustu un atkarību no Svētā Gara ir tas, kas padara „Teen Challenge” kalpošanu tik unikālu.”

 

Džordžs Bušs, bijušais ASV prezidents: „Tādas programmas, kā „Teen Challenge”, strādā, lai pārmainītu cilvēku dzīves, mainot viņu sirdis. Nesīsim šo cerības vēsti visiem, kas cieš no narkotiku atkarības – atdzimšanas brīnums ir iespējams un tas var notikt arī ar tevi.”